Blog

Çocuk Diş Hamilelikte Ağız Bakımının Önemi, Dişler Nasıl Oluşur

Hamile Diş Doktoru Ankara

Hamilelikte Diş Bakımı

Ağız sağlığının bebek açısından da anne karnında başladığı bilinmektedir. Süt dişlerinin anne karnındaki 6.haftada oluşmaya başladığı bilinmektedir. Anne karnındaki diş gelişimleri aşamasında
annenin geçireceği herhangi bir enfeksiyon, annenin enfeksiyon nedeniyle kullandığı ilaç, annenin ağız ve diş sağlığındaki herhangi bir olumsuz durum kan yoluyla anne karnındaki bebeği de etkilemektedir. Bu tarz olumsuz durumların yaşandığı dönemlerin hangi dişin gelişim dönemine denk geldi ise o dişle ilgili kalıcı bir takım diş yapısı bozukluklarına neden olabilmektedir. Kalıcı dişlerin de oluşumu anne karnındaki son aylarda başlar, 8-9 yaşlara kadar devam eder. Dişlerin bu oluşum dönemlerine denk gelen herhangi bir hastalık veya olumsuz durum dişlerin gelişimini de etkileyebilmektedir.

Hamilelikte ilk 3 ay ve son 3 ay diş tedavisi işlemleri için riskli dönem olarak kabul edilmekte ve planlanacak herhangi bir işle için de takipte olunan doktorun da onayıyla 3-6 aylık dönemde yapılması gerekmektedir. Ancak ideal olan hamilelik öncesinde gerekli bütün tedavilerin yapılmasıdır.

Hamileyken çocuk annenin dişlerinin kalsiyumunu aldığı için annenin dişleri çürür algısı yanlış bilinen yanılgılı bir bilgidir. Annenin diş etleri ve dişleri hamilelik döneminde hormonal değişiklikler ya da ağız bakım eksiklikleri ile diş çürüğü oluşturmaya daha meyilli hale gelebilir ancak dengeli beslenme ve düzenli bir diş bakımıyla üstesinden gelinebilir. Bu durumun bebekle ilgisi yoktur.