Blog

Çocuk Diş Çocuklarda Zirkonyum ve PÇK

Çayyolu Ankara Çocuk Diş Doktoru

Süt dişlerinde çürüğün hızlı ilerlemesi sebebiyle diş minesindeki kayıpların boyutu fazla olabilmektedir. Fazla yüzeyi kaplayan çürük durumlarında çürük temizlendikten sonra geriye kalan diş dokusunda dolgunun tutunacağı diş duvarı yüzeyi ve alanı azalmaktadır ve yapılan dolgular uzun ömürlü olamamaktadır.

Böyle durumlarda yetişkinlerdeki diş kaplaması (kron) sistemine benzer şekilde dişi çepeçevre saran süt dişlerine özgü sistemlerle tedaviler yapılabilmektedir. Bu sistemlerle yapılan tedaviler, paslanmaz çelik materyalinden olabildiği gibi son yıllarda estetik açıdan çok ciddi avantaj sağlayan ve diş rengiyle aynı görünen zirkonyum esaslı materyallerle de uygulanmaktadır. Diş dokusu ile aynı cilalı ve kaygan yüzeylere sahip olduğu için gıda birikimi yapmamalarının yanısıra doku dostu bir biyolojik materyal olması sayesinde dişetinde yan etkilere neden olmadan ve genel sağlık açısından bir risk yaratmadan güvenle kullanılabilmektedir.

Bu kaplamaların yapılması için zaten fazlaca çürümüş olan dişte çürük temizlendikten sonra hazır prefabrik boyutlarda olan kaplamanın dişe uyumlanması için dişin etrafında çepeçevre bir küçültme işlemi uygulandıktan sonra kaplama dişe özel bir yapıştırıcıyla içeri bakteriyel bir sızdırma yapmayacak şekilde yapıştırılır ve düzenli aralıklarla takip edilir. Süt dişi düşeceği ve değişeceği zaman üzerindeki kaplamayla beraber sallanarak düşer ve yeni dişin gelmesi sürecinde ek bir işleme gerek duyulmaz.